Díky univerzálnímu uplatnění se příhradové vazníky používají při stavbách střech rodinných domů, sportovních, obchodních a průmyslových objektů i skladových hal.

Velkou výhodou dřevěných vazníků je možnost realizace u staveb prakticky libovolného tvaru. Často se ale objevuje mýtus, že vazníková střešní konstrukce znamená nevyužitý potenciál podkroví.

Více než čtvrt století zkušeností v kombinaci s nejmodernějšími technologiemi

Trutnovská firma KASPER CZ se již více než 25 let věnuje poctivému tesařskému řemeslu, ovšem v tom nejmodernějším kabátu. Vyrábí a dodává všechny typy dřevěných nosných konstrukcí pro rodinné domy, průmyslové objekty i nejrůznější netradiční projekty.

Ve velké míře využívá na výrobu vazníkových konstrukcí čtyřstranně hoblované sušené řezivo ze severských smrků. Pro své realizace hledá inovativní řešení, v nových výrobních halách se vyjímá moderní strojní vybavení a stejně jako architekti a projektanti, se kterými spolupracuje, využívají maximum možností aktuálního software. Tento mindset vůči inovacím se ukazuje jako velmi efektivní.

Společně s poctivým a zároveň profesionálním přístupem ke každé zakázce je důvodem, proč je společnost KASPER CZ s.r.o. podepsaná pod mnoha jedinečnými projekty i stovkami rodinných domů.

Kvůli vazníkům se uložných ani obytných prostor vzdávat nemusíte

„S úložnými prostory se snažíme pracovat u každé zakázky – získat prostor pro skladování lehkých sezónních věcí (do 75 kg / m2) nebýva problém téměř u žádného domu se sedlovou ani s valbovou střechou. V ideálním případě dosáhneme toho, aby se v podkroví člověk mohl postavit a neuhodil se do hlavy. To se podaří, pokud má střecha sklon alespoň 20 stupňů a rozpon kolem 9–10 metrů, což běžné rodinné domy zpravidla splňují. Pro menší rozpony vzniká nižší úložný prostor, který je také dimenzován na uskladnění věcí. Je třeba počítat s tím, že se v něm nejspíše budete muset pohybovat po kolenou, ale i tak tento prostor využijete,” vysvětluje Lenka Míková, vedoucí obchodu společnosti KASPER CZ.

„Je-li potřeba zvýšit užitnou nosnost na 100 nebo 150 kg / m2, dokážeme takový požadavek vyřešit zvýšením dimenze spodního pasu vazníku. Cena konstrukce tím vzroste, ale nijak skokově – jedná se o nárůst v jednotkách procent,” doplňuje.

V případě, že máte v plánu podkroví využívat jako obytné, také to neznamená, že musíte na vazníkovou konstrukci zanevřít. „Obytná podkroví je možné navrhovat ve chvíli, kdy má výsledná střecha o něco vyšší sklon, zpravidla 35–40 stupňů. V takových případech je vazník jinak vypletený, prostor v něm slouží jako plnohodnotná obytná plocha a standardně počítáme s užitným zatížením 150 kg / m2,” poukazuje na možnosti vazníkových konstrukcí Lenka Míková.

Hledáte spolehlivého dodavatele dřevěných nosných konstrukcí? Obratťe se na KASPER CZ

V současnosti je jedním z nejvyhledávanějších dodavatelů střešních konstrukcí (vazníků se styčníkovou deskou, klasických krovů i lepených dřevěných konstrukcí) a nosných stěnových dílců pro dřevostavby.

Podporu a spolupráci v KASPER CZ rádi poskytují i ostatním profesionálům z oboru. Jaké konkrétní služby jim nabízí? Například vypracování kompletního návrhu nosné konstrukce včetně statické analýzy či vypracování prováděcí dokumentace krovu. Zákazníci mohou od KASPER CZ odkoupit rovněž dílčí prvky konstrukce, nosné stěnové rámy a panely pro dřevostavby.